Z jakiego drewna ramę wybrać?
Informacje ogólne
Poza morwą czarną, z której powstają ramy dla zdecydowanej większości naszych bębnów szamańskich, istnieje możliwość zamówienia ramy z drewna jesionowego oraz wierzbowego, ale te gatunki drewna są dostępne wyłącznie na specjalne zamówienie i czas oczekiwania może wynosić nawet do kilku tygodni.
Nie tworzymy bębnów ze sklejki szumnie nazywanej drewnem kompozytowym, ponieważ sklejka to z reguły drewno brzozowe, a ono nie pozwala na uzyskanie brzmienia, którego szukamy. Brzoza to bardzo miękki gatunek drewna, który choć w sklejce jest wzmacniany klejem, nie wybrzmiewa równie szlachetnie jak lite drewno. Dlatego nasze bębny szamańskie powstają wyłącznie z litego drewna giętego w okrąg.
Z punktu widzenia dźwięku i sposobu wybrzmiewania bębna szamańskiego, gatunek drewna, z którego wykonana jest jego rama ma istotne znaczenie. Im drewno jest twardsze tym mocniejsze i głębsze brzmienie uzyskujemy w bębnie szamańskim.
Dostępne gatunki drewna
Morwa czarna to gatunek drzewa niewystępujący w naszym kraju, często mylony z morwą białą, która powszechnie występuje w Polsce (ponieważ morwa biała rodzi owoce zarówno w kolorze białym jak i czarnym). Posiada bardzo charakterystyczną lekko pomarańczową barwę, oraz gęste, wyraziste usłojenie, które po zastosowaniu oleju lnianego, ulega silnemu wyeksponowaniu. Jest najtwardszym i najcięższym z wymienionych gatunków drewna, co czyni z niej idealny materiał do wykonania ram bębnów szamańskich.
Drewno jesionowe jest nieco lżejsze i odrobinę bardziej miękkie od drewna morwy czarnej, ale bębny szamańskie wykonane z niego również brzmią bardzo szlachetnie i głęboko. Jednak w porównaniu z morwą czarną, jesion posiada znacznie delikatniejsze usłojenie wpadające w odcienie szarości, które nawet po olejowaniu pozostaje znacznie subtelniejsze niż w przypadku morwy czarnej. Dlatego znacznie lepiej nadaje się do barwienia, ponieważ w mniejszym stopniu zakłóca kolor oleju, który zdecydujemy się zastosować.
Wierzba to drzewo o wybitnie miękkim drewnie (tak bardzo, że po naciągnięciu bębna szamańskiego, liny potrafią pozostawiać niewielkie żłobienia na powierzchni ramy). Ze względu na to, brzmienie bębna szamańskiego wykonanego z tego gatunku drewna będzie zdecydowanie płytsze i krótsze. Dlatego polecamy go wyłącznie osobom, które są bardzo silnie z nim związane i ze względu na jego symbolikę, pragną mieć bęben szamański z ramą wierzbową.
Barwienie ramy bębna szamańskiego
Istnieje możliwość przygotowania dla Ciebie ramy bębna szamańskiego barwionej na wybrany przez Ciebie kolor. Pamiętaj jednak, że w przypadku ramy z drewna morwy czarnej, naturalny kolor drewna (lekko pomarańczowy) będzie wpływał na ostateczny rezultat barwienia samej ramy. Stąd w przypadku barwienia ram polecamy wykorzystać ramę z drewna jesionowego i tu należy pamiętać, że czas oczekiwania na przygotowanie takiej ramy może wynosić nawet kilka tygodni.