Jaką średnicę ramy wybrać?
Ogólne informacje
Jest to pytanie, na które odpowiadać należy równolegle z wyborem gatunku skóry, ponieważ te dwa elementy, mają absolutnie kluczowy wpływ na to, jaki charakter będzie miał nasz bęben szamański.
Skóra (jej grubość, gatunek oraz indywidualna charakterystyka brzmieniowa) to jedna strona medalu. Drugą jest średnica ramy, która wpływa tak na praktyczną stronę użytkowania bębna szamańskiego (transport, ciężar, mobilność, sposób użytkowania) jak i determinuje moc jego brzmienia. Z tego powodu nasze bębny szamańskie zostały podzielone na kilka kategorii, które powinny Ci ułatwić dokonanie wyboru.
UWAGA! Podane średnice dotyczą drewnianych ram. Ponieważ nasze bębny szamańskie są wyposażone w stalowe obręcze, docelowa średnica instrumentu ma kilka centymetrów więcej.
Pamiętaj również, że to o czym piszemy jest pewną regułą, do której można się odnieść w kontekście odpowiedzi na pytanie: czego możemy się spodziewać. Niezwykle rzadko, ale zdarza się, że skóra założona na większej ramie, brzmi wyżej niż inna skóra założona na mniejszej ramie, ponieważ ich indywidualne właściwości akustyczne miały zupełnie przeciwną charakterystykę.
Dziecięce bębny szamańskie
To bardzo niewielkich rozmiarów instrumenty posiadające ramy o średnicach 30 cm i 35 cm. Są najlżejszymi ze wszystkich dostępnych u nas bębnów szamańskich, dysponującymi jednocześnie najmniejszym zakresem brzmieniowym. Ich dźwięk jest dość wysoki i raczej powinny być zaopatrywane w nieco cieńsze skóry. Są idealnym rozwiązaniem dla małych, dziecięcych dłoni, które pozwala zapoznać się z podstawami rytmiki i być może odkryć ukryty talent naszej pociechy.
Standardowe bębny szamańskie
To grupa instrumentów składająca się z czterech średnic, z których każda cechuje się indywidualnymi właściwościami akustycznymi.
Rama o średnicy 40 cm to najmniejsza z dostępnych średnic dedykowanych dla standardowych bębnów szamańskich. Fizyki się nie przeskoczy i nie spodziewalibyśmy się po tak małym instrumencie szczególnie wielkiego brzmienia, choć jak mówią: mały, ale wariat. W towarzystwie większych średnic brzmienie ginie w tłumie. Idealna do bardzo intymnych, samotnych podróży szamańskich. Jest lekka, niezwykle poręczna i bardzo mobilna.
Rama o średnicy 45 cm cechuje się mocniejszymi i głębszymi brzmieniami, choć wciąż jest relatywnie mała i umiarkowanie lekka. Z powodzeniem towarzyszy większym średnicom, a w wielu przypadkach uzupełnia je swoim nieco wyższym brzmieniem. Świetnie nadaje się do grania w grupie jak również do samodzielnych podróży szamańskich. Jeśli szukasz bardzo mocnych, głębokich i niskich tonów może jednak okazać się zbyt mała.
Rama o średnicy 50 cm posiada już bardzo duże i ziemiste tonacje, zdolne poruszyć wnętrzem naszych płuc. Jest cięższa od pozostałych, choć wciąż z powodzeniem wykorzystuje ją płeć piękna. W grupie zaczyna dominować. Brzmi długo i donośnie, a jeśli zagrać mocniej, wibracje wynikają głęboko w nasze ciało i dają się odczuć w każdej komórce ciała. Dobry wybór dla kogoś, kto szuka mocnych doznań.
Rama o średnicy 55 cm to największa ze średnic dedykowanych dla standardowych bębnów szamańskich, dysponująca zniewalająco mocnym brzmieniem, wyraźnie dominującym w grupie, ziemistym, głębokim i bardzo długo wybrzmiewającym. Nierzadko powoduje odzywanie się różnych przedmiotów wokół (szklanki, sztućce itp.). Jest również wyraźnie cięższa od pozostałych i w większości przypadków wymaga zastosowania kostura szamańskiego. Idealny wybór dla tych, którzy szukają bezkompromisowej głębi.
Duże bębny szamańskie
To instrumenty dedykowane dla osób, które szukają masywnych, potężnych brzmień. W ich przypadku wystarczy delikatnie musnąć pałką powierzchnię skóry, by bęben szamański odezwał się ziemistym i niezwykle głębokim spektrum wszystkich dostępnych dla siebie dźwięków, a silniejsza gra powoduje, że cała przestrzeń wokół zdaje się wibrować razem z naszym instrumentem. W tej grupie znajdziemy ramy o średnicach 60 cm, 65 cm oraz 70 cm, które różnią się przede wszystkim mocą brzmienia. Zdarza się, że dysponują tonacjami tak niskimi, że wykraczają poza spektrum słyszalne dla ucha ludzkiego. W przypadku wszystkich zdecydowanie zalecane jest korzystanie z kostura szamańskiego ze względu na ich znaczną wagę i rozmiary.
Stacjonarne bębny szamańskie
Świetny wybór dla kogoś, kto chciałby mieć możliwość grania na jednym instrumencie przez kilka osób na raz lub kto szuka swoistego portalu do doznań nieosiągalnych dla mniejszych instrumentów. Średnice 75 cm, 80 cm oraz 85 cm umożliwiają zawieszenie bębna szamańskiego na specjalnym stojaku, membraną ku górze i jednoczesną grę nawet czterem osobom (w przypadku 80 cm i 85 cm). Dysponują bardzo dużą mocą brzmienia i ogromnym wachlarzem możliwości. Pozwalają na wspólną podróż z dźwiękami większej grupie osób, otwierając tym samym możliwość zespolenia się wrażliwości grających w jedno. To niemal magiczna sposobność do odbycia dialogu poza słowami, na poziomie czystego czucia i odbierania siebie nawzajem w sposób absolutnie bezpośredni. Dobry wybór dla muzykoterapeutów, osób oferujących masaże dźwiękiem, a nawet terapii, pracy z emocjami i pewnością siebie.
Stacjonarne bębny szamańskie typu Gong Drum
To najbardziej niezwykły i spektakularny rodzaj bębnów szamańskich, które są instrumentami w pełni stacjonarnymi, wiszącymi na dedykowanych stojakach w pozycji pionowej. Zależnie od wysokości stojaka gra się na nich w pozycji stojącej lub siedzącej (preferowanej). Ich brzmienie jest bardzo trudno opisywalne za pomocą słowa, ponieważ grając znajdujemy się w odległości zaledwie kilkunastu centymetrów od nich. Całość brzmienia tych potężnych instrumentów przenika przez nasze ciało. Mają uzależniająco, transowe właściwości. Są niczym portal do alternatywnej rzeczywistości, w której odczuwanie siebie, swoich emocji i świata wokół ociera się o podróże poza ciałem. Ze względu na ogrom ich brzmienia, są idealnym wyborem do prowadzenia grupowych warsztatów - ich dźwięk zdolny jest dotrzeć nawet w głąb sporej wielkości sali.